Aneta Kubacka sopran
Jednym z pierwszych punktów w planie organizacji dnia ślubu jest przygotowanie kościelnej lub cywilnej ceremonii ślubnej a o za tym idzie wybór odpowiedniego miejsca, w którym wypowiemy sobie sakramentalne „Tak”. Większość Młodych Par zazwyczaj decyduje się na ślub kościelny. Kierując się najczęściej sentymentem na miejsce swojej uroczystości ślubnej wybierają kościół znany im jeszcze z czasów dzieciństwa lub pozostając w zgodzie z tradycją, biorą ślub w parafii Panny Młodej.

Ślub w starej cerkwi

Obecnie większość Par Młodych coraz częściej na miejsce swojej ceremonii ślubnej wybiera kościół znajdujący się poza miejscem zamieszkania Panny Młodej. Znam kościoły, w których z zamawianych dziesięciu ślubów tylko dwa odbywają się na parafii.
Przez ostatnie tygodnie na moim profilu na instagramie mogliście zobaczyć, kilka urokliwych kościołów, które z pewnością mogłyby stać się miejscem nie jednej ceremonii ślubnej, dlatego specjalnie dla Was postanowiłam zrobić małe podsumowanie prezentowanych miejsc. Wybrałam pięć najbardziej urokliwych cerkwi Podkarpacia będących częścią szlaku architektury drewnianej tego regionu na tzw. trasie ustrzycko - leskiej. Każdy z tych obiektów to była cerkiew grekokatolicka obecnie stanowiąca filię kościoła rzymskokatolickiego. Niestety nie wszystkie z nich zachowały swoje dawne piękno.Większość w wyniku trudnej historii uległa zniszczeniu a po dawnych ikonostasach, które niegdyś stanowiły najpiękniejszy element ich wyposażenia pozostały jedynie ramy. Odnowione, pięknie jednak prezentują się na tle bieszczadzkich krajobrazów i mam nadzieję, że może znajdą również miejsce w Waszych planach ślubnych.

Najpiękniejsze cerkwie Podkarpacia na organizację wymarzonej ceremonii ślubnej

Jednym z pierwszych miejsc, które Wam polecam jest cerkiew pw. Pokrow Przenajświętszej Bogarodzicy (obecnie kościół filialny pw. Narodzenia NMP) w Równi w gminie Ustrzyki. Pokrow to dawne staro-cerkiewne-słowiańskie słowo oznaczające ochroną lub przykrycie. Jest to również nazwa święta opieki Najświętszej Bogarodzicy. Przepiękna trójkopułowa oraz trójdzielna konstrukcja architektoniczna cerkwi w tzw. stylu bojkowskim, który dzieli ją na nawę, przedsionek i prezbiterium stanowi jedną z nielicznych tego typu w Polsce. Niestety jej urok zewnętrzny nie jest tożsamy z tym co zastaniecie w środku. W cerkwi nie ma ikonostasu. Nad ołtarzem wisi dość dużych rozmiarów krucyfiks a na ścianach bocznych kilka obrazów świętych. Pomimo tego samo miejsce jest na tyle urokliwe, że na pewno warto wziąć je pod uwagę.

Kolejnym miejscem, które pragnę Wam polecić jest cerkiew pw. św.Mikołaja (obecnie kościół filialny pw. bł.Bronisławy) w Hoszowie w gminie Ustrzyki Dolne. Kiedyś w tym miejscu trzymano owce, więc niestety z jej dawnego wystroju nie pozostało nic. Miejsce to posiada jednak bardzo ciekawą formę architektoniczną - jednokopułowa świątynia zbudowana na planie greckiego krzyża stanowi jeden z przykładów tzw. ukraińskiego stylu narodowego. Cerkiew znajduje się na lekki wzniesieniu do którego przylega dość spory parking. 

Waszej uwadze polecam również cerkiew pw. św.Mikołaja (obecnie kościół filialny pw. św.Rodziny) w Rabem w gminie Czarna. Po regulacji polskich granic w 1951 roku cerkiew została opuszczona i stanowiła magazyn, udało się jednak uratować ikonostas, który obecnie jest częścią ołtarza głównego. Kościół znajduje się bezpośrednio przy drodze głównej i nie posiada parkingu, co może być sporym minusem przy organizacji  dojazdu do świątyni. Trwają podobno prace nad przygotowaniem przyległego do kościoła terenu pod parking, ale nie wiadomo kiedy nastąpi jego otwarcie. Wnętrze kościoła jest nieco słabo oświetlone, więc będziecie musieli zwrócić uwagę na tę kwestię zamawiając usługę fotografa czy videofilmowania Waszej uroczystości. Niestety, większość tego typu obiektów ma problem z oświetleniem co niekoniecznie musi być minusem - słabe oświetlenie może stworzyć pewnego rodzaju intymny klimat i nastrój Waszej uroczystości.

Wszystkim przyszłym Parom Młodym spragnionym cudownych bieszczadzkich krajobrazów polecam cerkiew pw. św.Michała Archanioła (obecnie kościół filialny pw. Wniebowzięcia NMP) w Smolniku w gminie Lutowiska. Uprzedzam, nie jest łatwo tu dojechać. Droga do kościoła prowadzi pod górę i wyłożona jest wielkimi betonowymi płytami, ale zapewniam, że malownicza okolica, która otacza samą cerkiew zrekompensuje Wam wszelkie poświęcenie. Doskonale sprawdzi się też jako piękne tło do Waszych ślubnych zdjęć. Sama świątynia również dość ciemna wewnątrz nie posiada ikonostasu, od 2014 roku stanowi dziedzictwo kulturowe wpisane na światową listę UNESCO.

  

Na koniec prawdziwa perełka, jedna z piękniejszych i zdecydowanie mój „number one” tego zestawienia. Cerkiew pw. Narodzenia Bogarodzicy (obecnie kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela) w Michnowcu w gminie Czarna. Odrestaurowane, przepiękne wnętrze z ikonostasem, który wchodzi w kopułę świątyni, przystrojone domalowanymi motywami chrześcijańskimi przedstawiającymi m.in. wizerunki świętych było już świadkiem niejednej ceremonii ślubnej. Położone na niewielkim wzniesieniu jest idealnym miejscem dla tych przyszłych Par Młodych, które poszukują jasnego i przestrzennego kościoła. Przez dość duże okiennice wpada tu spora ilość naturalnego światła. Wokoło nie brakuje równie pięknych bieszczadzkich krajobrazów. Jak dotąd to też chyba jedyna cerkiew, w której udało mi się wejść na chór co w takich miejscach należy do rzadkości.  

 

Bardzo chciałabym do tego zestawienia dołączyć jeszcze dwa kościoły, których na chwilę obecną nie mogę Wam polecić ponieważ są obecnie wyłączone z użytku, ale które wierzę, że w przyszłości jeśli uda się je odrestaurować będą jednymi z piękniejszych. Mowa tutaj o cerkwi pw. Narodzenia NMP (obecnie kościół filialny pod tą samą nazwą) w Liskowatem w gminie Ustrzyki Dolne oraz cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Bystrem w gminie Czarna. O ile w tej ostatniej został już wymienionych dach i raz w roku odbywa się tam Msza odpustowa ku czci św. Michała Archanioła, tak pierwsza z nich odkąd zabrakło pieniędzy na rozpoczęty w niej remont stoi, niszczeje i przyznam szczerze, że nieco straszy... Jeśli nie planujecie ślubu w ciągu najbliższych lat warto śledzić losy cerkwi w Bystrem, bo moim zdaniem ma największe szanse na ponowne otwarcie. Jeśli chodzi o cerkiew w Liskowatem – o ile nie znajdzie bogatego sponsora, prawdopodobnie ulegnie całkowitemu zniszczeniu.

Cerkiew w Liskowatem

 
Cerkiew w Bystrem

Plusy i minusy organizacji ślubu w drewnianych kościołach

Plusy:

- drewno ma duszę, której współczesnym murowanym świątyniom brakuje. Podkreśli to z pewnością niezwykły klimat i wyjątkowość tej ważnej dla Was chwili.

- kościoły drewniane mają zazwyczaj bardzo dobrą akustykę na czym zyska oprawa muzyczna Waszej ceremonii.

 - wnętrza takich kościołów świetnie nadają się do organizacji ślubu w stylu boho, rustykalnym czy folkowym. 

-  w lecie kościoły te posiadają naturalną klimatyzację

-  świątynie te bardzo często bogate są w różnego rodzaju zdobienia, motywy kwiatowe czy folkowe co sprawia, że nie będziecie już potrzebowali dodatkowych dekoracji wnętrza. Pozwoli Wam to zaoszczędzić budżet, który musielibyście wydać na przybranie kościoła.

- najczęściej przy wyjściu z cerkwi rozpościerają się przepiękne krajobrazy, które będą stanowić cudowne tło Waszych ślubnych zdjęć.

Minusy:

-  świątynie takie bywają najczęściej niewielkie, więc rekomendowane są raczej na kameralne ceremonie ślubne do 80 osób, chyba, że zdecyduje się na dostawienie dodatkowych ławek na zewnątrz kościoła oraz zabezpieczenie swoich Gości przed ewentualnym deszczem (mowa tu oczywiście o okresie letnim) co niestety podniesie Wasz  ślubny budżet o dodatkowe koszty. 

- ślub w zimowej scenerii w małym drewnianym kościółku otulonym śniegową kołderką...  – brzmi bajkowo…., musicie jednak pamiętać o tym, że  zimą w takich miejscach jest bardzo zimno. Niezbędne będzie więc zaopatrzenie się w ciepłe okrycia i ewentualne zadbanie o dodatkowe nawiewy, które podniosą temperaturę wnętrza, aby Waszym Gościom również było ciepło.

- cerkwie często położone są w odległych miejscach od drogi głównej ewentualne zimowe zaspy mogą utrudnić dojazd do nich. 

- musicie też pamiętać o dodatkowym transporcie dla Waszych Gości weselnych. Zarówno w okresie letnim jak i zimowym raczej trudno dojechać do takich miejsc komunikacją miejską. 

Oprawa muzyczna ślubu w takich miejscach brzmi najpiękniej

Na koniec pamiętajcie, że podczas Waszej ceremonii ślubnej nie może zabraknąć najpiękniejszych dźwięków, które zabrzmią w rytmie Waszych serc. Z przyjemnością zadbam o każdy muzyczny szczegół Waszego ślubu. Dojeżdżam w każde wskazane przez Was miejsce do którego mnie zaprosicie.W mojej ofercie oprawy muzycznej ceremonii ślubnej istnieje również możliwość zamówienia instrumentu klawiszowego jeśli w kościele, w którym zamierzacie wypowiedzieć sobie sakramentalne „Tak” nie ma organów. W przypadku drewnianych kościołów nie musicie wybierać bogatej oprawy wokalno - instrumentalnej. W takich wnętrzach świetnie sprawdzi się sam głos solo z ewentualnym towarzyszeniem skrzypiec, dla tych bardziej wymagających.

Mam nadzieję, że jeśli jeszcze nie znaleźliście wymarzonego miejsca na organizację swojej ceremonii ślubnej to przedstawione zestawienie Wam w tym pomoże lub przynajmniej zainspiruje do zorganizowania własnego ślubu w pięknej drewnianej cerkwi Podkarpacia lub innego regionu naszego pięknego kraju. Ja już przygotowuje dla Was kolejną część artykułu, w której tym razem znajdzie się coś dla tych Młodych Par, które swój ślub planują w Małopolsce.

Autor tekstu
Aneta Kubacka

ArtWeddingMusic

fot. archiwum prywatne

Spodobał Ci się ten artykuł? Pomóż innym Parom dotrzeć do niego udostępniając jego treść.               

7 GRU 2018
Organizujecie ceremonię ślubną w starym drewnianym kościele? Poznajcie plusy i minusy organizacji ślubu w takich miejscach i zainspirujcie się najpiękniejszymi cerkwiami Podkarpacia. więcej...
7 GRU 2018
Ślub Meghan Merkle z Księciem Harry'm budził ogromne emocje.Poznajcie szczegóły oprawy muzycznej ich ceremonii ślubnej więcej...
19 MAJ 2018
Planujecie ślub i chcielibyście zapewnić sobie jak i Waszym Gościom najpiękniejszą oprawę tego dnia? Koniecznie musicie odwiedzić TARGI MŁODEJ PARY więcej...
25 WRZ 2017
OPRAWA MUZYCZNA ŚLUBU.Dodatkowy akcent muzyczny na Waszym ślubie a może wyjątkowy prezent ślubny. Ubierzcie swoją miłość w najpiękniejsze dźwięki, które zabrzmią w rytmie Waszych serc więcej...
16 MAR 2017
ZAMEK W ŁAPALICACH to wyjątkowe miejsce na organizację niezapomnianej ceremonii ślubnej. Poznaj jego niezwykłą historię więcej...
17 GRU 2015